Galeria Astrofotografii

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zapomniałeś hasła? Odzyskaj dostęp »
Zobacz więcej
Galeria
Obiekt:

Teleskop:

Detektor:

Montaż:
Autor:
PARTNERZY:

       Astro4U


       ScopeDome

       Planetarium TVP

Czym jest AstroExpo?

Polacy nie gęsi i swoje astro-zdjęcia mają!

Galeria

ASTROEXPO.pl to galeria astrofotografii, której zasadnicza działalność to zbieranie zdjęć nieba do wystaw i wszelkich publikacji takich jak książki, albumy, kalendarze etc. Będziemy zajmować się organizowaniem tych przedsięwzięć jak i konkursów tematycznych, których celem jest promowanie i rozpropagowywanie astrofotografii i tym sposobem jednocześnie astronomii wśród społeczeństawa. Galeria, którą stworzyliśmy, gromadzić będzie fotografie również w celu wymiany doświadczeń fotografujących, ze względu na możliwość pokazania swoich prac innym, oraz po to, aby zachęcać wszystkich do spojrzenia na świat z innej perspektywy, a być może i do spróbowania się z tym tematem samemu...

Pierwszym wyzwaniem i przy okazji motorem powstania ASTROEXPO.pl jest zorganizowanie wystawy Astrofotografii Polskiej w połowie tego roku.

Wystawa

Tak jak już wcześniej zapowiadaliśmy na ASTRONOCE.PL celem wystawy jest pokazanie szerokiemu gronu odbiorcy, że istnieje w naszym kraju taka dziedzina jak astrofotografia i że tych co się nią parają jest w Polsce coraz więcej. Świat galopuje mocno do przodu, a my staramy się w miarę możliwości dotrzymywać kroku. Czas pokazać, że jest już sporo materiału, którego nie musimy się wstydzić, a i wręcz taki, którym możemy się pochwalić. Drugim celem jest oczywiście dydaktyka, czyli uświadomienie społeczeństwu, że nad naszymi głowami nie tylko przesuwa się Słońce, Księżyc i chmury :-), ale całe mnóstwa wspaniałych obiektów, które można dostrzec, lub sfotografować. Liczymy na współpracę przy organizacji wystawy z oświatą, szkolnictwem oraz na patronat lokalnych środowisk związanych z astronomią , które pomogą nam rozpropagować wystawę. Patronatem medialnym zajmie się lokalna prasa i telewizja.

Ponieważ wystawa ma mieć charakter "wystawy objazdowej" planujemy również pokazanie jej w innych miastach Polski, takich jak Warszawa, Łódź, Gdańsk, Kraków czy Wrocław.

Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie pierwszą i nie ostatnią, oraz że otworzy cały cykl corocznych wystaw, które na trwałe wpiszą się w budowanie amatorskiego świata astronomii w Polsce. Planujemy również wydanie pamiątkowej publikacji z wystawy w formie dawno upragnionego albumu Polskiej Astrofotografii! Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa odbije się szerokim echem i znajdzie się wielu chętnych, którzy zapragną pokazać swój dorobek szerszemu gronu społeczeństwa!

Zapowiadaliśmy wcześniejsze terminy uruchomienia wystawy, ale ze względu na szereg problemów logistycznych jak i na potrzebę stworzenia takiej strony musieliśmy przenieść w czasie termin otwarcia.

Astrofotografia miesiąca

Konkurs wybierania ASTROFOTOGRAFII MIESIĄCA polega na ocenianiu fotografii w skali od 1 do 10 przez użytkowników. Ogólne zasady:

  • głosować mogą tylko użytkownicy, którzy mają w swojej galerii przynajminiej jedną fotografię
  • do rankingu brane są pod uwagę tylko te zdjęcia na które zagłosowano co najmniej 15 razy
  • oceną zdjęcia jest średnia ocen głosujących, w przypadku tej samej średniej wygrywa to zdjęcie na którego padło więcej głosów. W przypadku totalnego remisu będzie zorganizowana dogrywka.
  • wybór astrofotografii miesiąca dokonywany jest ze zdjęć z dwóch poprzednich miesięcy np. astrofotografia czerwca ze zdjęć dołączonych do galerii w maju i czerwcu. Wyjątek stanowi "astrofotografia miesiąca marca" - ze wzgledu na start galerii brane są pod uwagę dodane zdjęcia w marcu.

Zwycięska fotografia zostaje wyróżniona na stronie głównej na cały następny miesiąc, przechodzi do GALERII SŁAWY i nie bierze już udziału w kolejnych głosowaniach. Punktacja się nie zeruje, a użytkownicy głosują na kolejne zdjęcia. Moderatorzy Astroexpo.pl będą wybierać, również raz w miesiącu, astrofotografię która zasługuje na WYRÓŻNIENIE nie tylko ze względu na walory estetyczne i poprawność wykonania, ale również kierując się innymi kategoriami, takimi jak nietypowy obiekt, nisko budżetowy sprzęt, czy inne... Zwycięzcy poszczególnych miesięcy mają zagwarantowane, że właśnie te ich fotografie znajdą się w KALENDARZU wydanym na następny rok! Ze wszystkich fotografii miesiąca na początku przyszłego roku kalendarzowego użytkownicy wybiorą ASTROFOTOGRAFIĘ ROKU! Przewidujemy również stworzenie KONKURSÓW TEMATYCZNYCH i innych, o których będziemy na bierząco informować!

Zwracamy się więc z prośbą do tych, którzy przesłali nam zdjęcia do wystawy (około 300 sztuk) o wprowadzenie tych zdjęć do galerii ASTROEXPO.pl, dzięki czemu wszyscy będziemy mieć wgląd w materiał, który mamy do dyspozycji. Zapraszamy również tych, którzy jeszcze tego nie uczynili, aby podzielli się swoim dorobkiem, biorąc jednocześnie udział w konkursach wybierania fotografii miesiąca i w innych, których ASTROEXPO.pl będzie wkrótce organizatorem.

Możemy podyskutować o AE na forum amatorskiej astronomii

pod adresem http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=59.0

ZAPRASZAMY DO ASTROEXPO.pl