Galeria Astrofotografii

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zapomniałeś hasła? Odzyskaj dostęp »
Zobacz więcej
Galeria
Obiekt:

Teleskop:

Detektor:

Montaż:
Autor:
PARTNERZY:

       Astro4U


       ScopeDome

       Planetarium TVP

Podsumowanie roku

Rok 2008 zapamiętamy jako bum astrofotograficzny w Polsce. Takiego wysypu zdjęć jeszcze w naszym kraju nie było.
Zróbmy więc małe podsumowanie...

Astroexpo.pl już od marca 2008 zbiera zdjęcia nieba, starając się poprzez organizowanie comiesięcznego konkursu na najlepszą fotkę z nagrodą w postaci koszulki, rozpropagować astrofotografię i nakręcać ludzi do robienia zdjęć.

Mamy już w bazie grubo ponad 100 autorów i 800 fotografii, co daje średnio 80 dodanych fotografii miesięcznie, co przy specyfice i dużych wymaganiach w tej dziedzinie wydaje się naprawdę sporym osiągnięciem nas wszystkich.

Zorganizowaliśmy również konkurs "Letnie gwiazdozbiory" do którego zgłoszono ponad 80 fotek ponad 40 autorów. Nagrodę ufundowało AE a był to refraktor Vixen 80ED. To chyba był największy konkurs astrofoto do tej pory w Polsce!

Kolejny konkurs rusza na początku stycznia a tematem będą tym razem zimowe gwiazdozbiory a nagroda równie atrakcyjna.

Wybierzemy także astrofotografię roku (najwyżej ocenione zdjęcie) i astrofotografa roku, za które to wyróżnienia autorzy dostaną nagrodę od AE.

Przypomnijmy również i o tym że to na AE były w tym roku zbierane zdjęcia do Astrokalendarza 2009, którego bezpłatne wydanie w nakładzie ponad 3000 egzemplarzy było sporym wydarzeniem w dziedzienie astronomii i astrofotografii w Polsce.

Już od 1 stycznia 2009 zbierane są zdjęcia do kolejnego wydania Astrokalendarza na rok 2010.
W planach mamy również kolejne konkursy astrofotograficzne (conajmniej 4 w roku), wystawę objazdową po Polsce (wiosna-lato 2009), oraz uruchomiliśmy już prace nad wydaniem albumu o astrofotografii polskiej z sylwetką wybranych astrofotografów i ich najlepszymi zdjęciami oraz z poradami jak się zabrać za tą piękną dziedzinę.

Astroexpo.pl nie istniałoby i nie rozwijało się tak szybko gdyby nie czynne uczestnictwo wszystkich tych, którym zależy na rozwoju astrofotografii w Polsce. Chcemy zatem podziękować i wyróżnić jednocześnie autorów najlepszych zdjęć (tych z ocenami powyżej 8,0) oraz tych którzy przyczynili się do wspólnej zabawy na AE, czyli głosujących powyżej 40 klików!
Pod koniec stycznia będzie gotowe DVD z najpiękniejszymi zdjęciami z AE, oraz z osobno wyróżnionymi zdjęciami miesiąca jak i najlepszymi zdjęciami (pierwsza 10-tka) z konkursu "Letnie gwiazdozbiory". Na płycie znajdą się filmy pokazujące te wszystki fotografie do których muzykę napisał sam Przemysław Rudź, autor takich pozycji książkowych z dziedziny astronomii jak "Niebo na weekend", czy "Niebo przewodnik".

Na koniec tego podsumowania pragniemy również podziękować wszystkim tym, którzy wspierają nas w tworzeniu Astroexpo.pl, a w szczególności forum internetowemu astro4u.net, gdzie AE ma swój dział i może informować o tych wszystkich pomysłach i inicjatywach szerokie grono odbiorców w całej Polsce.

Pozdrawiamy
Redakcja AE