Galeria Astrofotografii

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zapomniałeś hasła? Odzyskaj dostęp »
Zobacz więcej
Galeria
Obiekt:

Teleskop:

Detektor:

Montaż:
Autor:
PARTNERZY:

       Astro4U


       ScopeDome

       Planetarium TVP

Wydarzenia

Strona główna   »   Archiwum   »   News

Astrofotografie w warszawskim metrze

2009-10-20, 13:15
"Od dzisiaj na stacjach podziemnej kolejki w Warszawie można oglądać wystawę fotografii nocnego nieba. Autorami zdjęć są najlepsi polscy astrofotografowie - astronomowie-amatorzy, którzy swoje prace udostępnili Centrum Nauki Kopernik w ramach akcji "Niebo nad Warszawą".

Fotografie są wyświetlane na tzw. infoscreenach, czyli dużych ekranach zlokalizowanych na sześciu (Ratusz Arsenał, Świętokrzyska, Centrum, Politechnika, Pole Mokotowskie, Wilanowska) z pośród 21 stacji warszawskiego metra.

Zdjęcia przestawiają nie tylko najbardziej znane, niezwykle spektakularne obiekty, takie jak Galaktyka Andromedy (M31) czy gromada otwarta Plejady (M45), ale także zjawiska - zorze polarne (obserwowane z terenu Polski) czy tranzyt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przed tarczą Księżyca.

Łącznie prezentowanych jest kilkanaście astrofotografii, które Centrum Nauki Kopernik wybrało wspólnie z partnerem wystawy, serwisem AstroExpo.pl, w którym polscy miłośnicy astronomii udostępnią swoje "dzieła sztuki" - jak o zdjęciach mówi Karol Wójcicki z CNK.

"Warto podkreślić, że te fotografie, wykonane przede wszystkim w przydomowych, całkowicie amatorskich obserwatoriach, to prace na najwyższym światowym poziomie, doceniane nie tylko w Polsce, ale i za granicą" - dodaje opiekun astronomiczny wystawy.

Wystawa jest wstępem do akcji "Niebo nad Warszawą", która swój finał będzie miała w najbliższy weekend. Jest to inicjatywa Centrum Nauki Kopernik realizowana przy udziale partnerów (Europejskiej Agencji Kosmicznej, zarządcy budynku Rondo1, firmy Stroer - operatora Infoscreen, wydawnictwa "Nasza Księgarnia", firmy DeltaOptical i portalu Astronomia.pl), w ramach której w stolicy mają zostać zorganizowane między innymi otwarte pokazy nieba, gra terenowa oraz konkurs dla dzieci i młodzieży (główną nagrodą jest możliwość nazwania asteroidy).

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie http://kopernik.org.pl/niebo_nad_warszawa/."