Galeria Astrofotografii

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zapomniałeś hasła? Odzyskaj dostęp »
Zobacz więcej
Galeria
Obiekt:

Teleskop:

Detektor:

Montaż:
Autor:
PARTNERZY:

       Astro4U


       ScopeDome

       Planetarium TVP

Wiosna za pasem, zima za murem

Autorem zdjęcia jest PiotrMajewski
Dodaj do ulubionych: autora zdjęcie
Gwiazdozbiory zimowe zgłoś naruszenie zasad

Dla mnie zimowe gwiazdozbiory najpiękniej wyglądają... wiosną. Kiedy po zachodzie Słońca wznoszą się wysoko w południku, błyszcząc na tle granatowego wieczoru, wtedy naprawdę czuję, że wiosna jest za pasem... Oriona. W pobliżu pasa mitycznego myśliwego ukośnie biegnie z kolei pas zimowej Drogi Mlecznej, symbolicznie oddzielający pory roku. Po kilkuletnim oczekiwaniu wreszcie udało mi się uchwycić ten magiczny moment spotkania zimy i wiosny w błękicie. Moment ów nadszedł dla mnie na tyle niespodziewanie, że zastał mnie ze sprzętem w otoczeniu sztachet, słupów energetycznych i drucianego płotu : ))) Chcąc zaradzić nieciekawej scenerii, sięgnąłem po średniowieczny mur fosy zamku krzyżackiego w Toruniu. Kto wie, może właśnie takim widokiem rozgwieżdżonego nieba cieszył oko sam Mikołaj Kopernik...? Za czasów jego toruńskiej młodości zamek był już ruiną, fosę można było przebyć suchą nogą, a widoku nie psuły wszechobecne sodówki, halogeny i inne latarnie ; ) Pozostawało światło milczącego Wszechświata, zaś owo milczenie okazało się dla Kopernika wielce wymowne...Data wykonania zdjęcia:2010-03-10
Miejsce wykonania zdjęcia:Toruń i okolice
Obiekt:Gwiazdozbiory zimowe   znajdź inne zdjęcia Gwiazdozbiory zimowe
Teleskop:Zenitar 16/2.8 Rybie Oko   znajdź wykonane teleskopem: Zenitar 16/2.8 Rybie Oko
Detektor:Nikon D700   znajdź wykonane detektorem: Nikon D700
Montaż:Meade LXD55   znajdź wykonane montażem: Meade LXD55
Espozycja:420s + 30s / ISO 800 (ilość x czas/iso)
Światłosiła:f/5.6
Ogniskowa:16 mm
8.20 Aktualna ocena:
Oddanych głosów: 35
Zamknięto już głosowanie na to zdjęcie
Komentarzy:6
W ulubionych:0
Wyświetleń:6051

Komentarze do zdjęciawow,very beautiful!

EllieYuan 2010-04-29, 19:30 zgłoś naruszenie zasad

Drzewa pędzą na wschód - tam musi być jakaś cywilizacja ; ) A poważnie: w przypadku tego kadru "pociągnięty" drugi plan pozwala na rozmycie infrastruktury energetycznej, która przy tak szerokim kącie nijak nie chciała ustąpić z widoku. Pozdrowienia, Wojtku!

PiotrMajewski 2010-03-25, 11:42 zgłoś naruszenie zasad

Świetna fotka, tylko dokąd pędzą te drzewa. Szkoda, że one też nie są statyczne tak jak mur.

WojtekT 2010-03-24, 07:33 zgłoś naruszenie zasad

Wielkie Wam dzięki za ciepłe słowa : ) Krzysztofie, nie jestem pierwszym autorem takiego kadru i - mam nadzieję - nie ostatnim, powodzenia! ; ) Co do obróbki - zaiste miękko wyszło, ale zasługa w tym przede wszystkim natury; był lekki mróz, a niebo niecałkiem przejrzyste (widać to zwłaszcza w dolnej partii zdjęcia, gdzie światło Syriusza i Rigela mocno rozproszyło się w wysokich obłokach), dzięki czemu udało mi się uratować Drogę Mleczną przed degradacją ze strony odszumiania - oczywiście na tyle, na ile warunki pozwoliły ją utrwalić. Adamowi zaś odpowiem, że niczego nie musiałem oświetlać : ) Od razu po złapaniu nieba zastanawiałem się czym przykryć kiepsko prezentujący się horyzont - tym bardziej, że w kadrze pojawił się jeszcze samochód, który podążał opodal polną drogą na długich światłach (szczęśliwie nie wycelowanych w obiektyw : ))) Okazało się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło... Mój wybór padł na mur fosy zamkowej, który na sporym odcinku jest pozbawiony iluminacji. Mając w pamięci porę wykonania zdjęcia nieba, mniej więcej o tym samym czasie strzeliłem fotkę ceglanej ściany starając się jednocześnie zapamiętać rozmieszczenie elementów horyzontu do zamaskowania. Miałem trochę szczęścia, że akurat w miejscu, gdzie niebo było najmocniej podświetlone, zaczynał się fragment muru z dość subtelną iluminacją. Ot i cała tajemnica - wszystko spasowało się całkiem naturalnie, zarówno kolorystycznie, jak i w grze świateł : ) Połączenie zaś obu fragmentów w jeden obraz to wynik działania na warstwach w PS-ie. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!

PiotrMajewski 2010-03-23, 00:41 zgłoś naruszenie zasad

Genialny kadr, miałem nadzieje że i ja zrobię podobną fotkę w tym roku. Takie były plany. Gratuluje, widze że ja już nie muszę :) . Bardzo miękkie obrobienie

Mekmek 2010-03-22, 15:24 zgłoś naruszenie zasad

Zdjęcie rewelacja i opis super! oświetlałes specjalnie mur zamku podczes 30 sek exp.? jak składałes dwa ujęcia by uzyskac taki efekt?

adams 2010-03-22, 09:50 zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz