Galeria Astrofotografii

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zapomniałeś hasła? Odzyskaj dostęp »
Zobacz więcej
Galeria
Obiekt:

Teleskop:

Detektor:

Montaż:
Autor:
PARTNERZY:

       Astro4U


       ScopeDome

       Planetarium TVP

Pełnia zimy

Autorem zdjęcia jest PiotrMajewski
Dodaj do ulubionych: autora zdjęcie
Gwiazdozbiór-Orion zgłoś naruszenie zasad

Wobec pogodowego koszmaru, który obecnie funduje nam Matka Natura, nawet czas pełni jest dobrodziejstwem. Marzył mi się kadr obejmujący symbole zimy na niebie plus świat w białej szacie. Zaryzykowałem pewnej styczniowej nocy o nieprzytomnej porze i przy kilkunastostopniowym mrozie nad brzegiem Gopła. Szkoda, że to nie pocztówka dźwiękowa, bo usłyszelibyście przedziwne odgłosy nacierających na pobliski pomost warstw grubego lodu - niczym wieloryby w głębinach... W blasku Księżyca rzeczywistość staje się taka... nieziemska ; )Data wykonania zdjęcia:2009-01-14
Miejsce wykonania zdjęcia:Jezioro Gopło
Obiekt:Gwiazdozbiór-Orion   znajdź inne zdjęcia Gwiazdozbiór-Orion
Teleskop:Nikkor 24-70 AF-S/2.8   znajdź wykonane teleskopem: Nikkor 24-70 AF-S/2.8
Detektor:Nikon D700   znajdź wykonane detektorem: Nikon D700
Montaż:Meade LXD55   znajdź wykonane montażem: Meade LXD55
Espozycja:90+60s/ISO 640 (ilość x czas/iso)
Światłosiła:f/5
Ogniskowa:24 mm
5.69 Aktualna ocena:
Oddanych głosów: 36
Zamknięto już głosowanie na to zdjęcie
Komentarzy:11
W ulubionych:0
Wyświetleń:7037

Komentarze do zdjęciaJest coś co łączy wszystkie Twoje zdjęcia, mianowicie niezwykły klimat, masz serce do tego.

Janus 2009-03-05, 17:09 zgłoś naruszenie zasad

Strzał w 10-tkę : ) Zaiste, postanowiłem w tym przypadku pożenić układ gwiazd z krajobrazem. Szkoda mi było tego urokliwego zakątka, więc nie pozwoliłem mu się "rozjechać"... ; ) Po różnych próbach zdecydowałem się na połączenie 90-sekundowej ekspozycji nieba z 60-sekundową ekspozycją tafli jeziora i linii drzew. Obie klatki użyte w obróbce były robione praktycznie jedna po drugiej, stąd efekt - jak sądzę - wypada w miarę naturalnie. Z pomocą w przejściach tonalnych przy łączeniu przyszła mgiełka, choć z drugiej strony odcisnęła też piętno w postaci ukośnych pasów podświetlanych sztucznym światłem. Miło mi, że rezultat się podoba. Dziękuję Panowie! : ) W nawiązaniu do pytania Emdego - kurcze, praktycznie od tamtej nocy już tych kropek nie widziałem... Poślijmy za nimi zbiorowy list gończy ; )))

PiotrMajewski 2009-02-25, 23:51 zgłoś naruszenie zasad

Dla mnie zdjęcie bardzo przyjemne dla oka, chociaż osobiście nie przepadam za fotomontażem. Jak się domyślam dolna część to zdjęcie z nieruchomego aparatu, a górna z aparatu zamocowanego na montażu. Jeżeli nie mam racji, to przepraszam. Ale jeżeli chodzi o "zimowe gwiazdozbiory", to jak dla mnie jedna z lepszych prac.

Acroluc 2009-02-25, 20:14 zgłoś naruszenie zasad

Mnie zachwyca widok, podoba mi się jej klimat i jak na tematykę obecnego konkursu - dobrze ją oddaje, komentarze są jak najbardziej wskazane, ale warto przy tym uwzględniać sprzęt i wysiłek włożone na wykonanie foto, oraz towarzyszące temu warunki. Pozdrawiam :)

harryLH 2009-02-25, 17:46 zgłoś naruszenie zasad

Podziwianie prac Mistrzów zasadniczo uczy mnie, aby nie wymagać podziwu dla swoich. Mogę za to oczekiwać merytorycznych ocen i cieszę się, kiedy takie się pojawiają. Z przyjemnością też się do nich odnoszę. Wybierając kadr lubię porównać jak robią to lepsi i bardziej doświadczeni ode mnie. W omawianym przypadku ów przegląd przekonał mnie, że Mistrzowie nie stosują bezkompromisowej walki ze świeceniem tła i różnicami w natężeniu światła. Mam nadzieję, że teraz już wszystko zrozumiałe. Pozdrawiam wszystkich : )

PiotrMajewski 2009-02-25, 17:43 zgłoś naruszenie zasad

Rozumiem. Należy wyłącznie podziwiać. Na przyszłośc postaram się. I raczej pozwole sobie nie porównywac do Mistrzów.

wessel 2009-02-25, 13:13 zgłoś naruszenie zasad

Oj, fantazja poniosła kolegę komentatora : ) Luminacja i różnice w świeceniu nieba w czasie pełni inne nie będą, bo \"takie są odwieczne prawa natury, pani kierowniczko\" : ))) Owszem, można z nimi walczyć w obróbce, ale efekt będzie równie beznadziejny co walka z LP w Warszawie ; ) Zasadniczym celem dla mnie było właśnie oddanie klimatu zimowej (i nieco zamglonej, co - mam nadzieję - widać) nocy w blasku Księżyca - nawet kosztem \"niewyciągnięcia\" wszystkich możliwych gwiazd na obrazku; dla porównania proponuję przegląd galerii naszych mistrzów w necie (np. Stefana Seipa). Jeśli mimo to \"fotka zupełnie nie oddaje atmosfery zimowej nocy\", to po następny kadr z Orionem i przyległościami polecę na Kanary ; )))

PiotrMajewski 2009-02-25, 11:57 zgłoś naruszenie zasad

Ja nie bardzo wiem, czym koledzy tak się zachwycają. Fotka zupełnie nie oddaje atmosfery zimowej nocy, luminancja nieba zdecydowanie za wysoka a obróbka ( gradienty) pozostawiają duzo życzenia. Ciekawy kadr do dopracowania. Pozdrawiam

wessel 2009-02-25, 09:33 zgłoś naruszenie zasad

Treść komentarza...

wessel 2009-02-25, 09:31 zgłoś naruszenie zasad

Kurcze piękna fota! A co to to takie kropeczki na niebieskim tle, bo zapomniałem... :-) Do konkursu z nią!

emde 2009-02-24, 22:51 zgłoś naruszenie zasad

Proponuję fotkę zgłosić do konkursu:) Pozdrawiam

harryLH 2009-02-24, 22:27 zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz