Galeria Astrofotografii

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zapomniałeś hasła? Odzyskaj dostęp »
Zobacz więcej
Galeria
Obiekt:

Teleskop:

Detektor:

Montaż:
Autor:
PARTNERZY:

       Astro4U


       ScopeDome

       Planetarium TVP

Cuda nad Cudami

Autorem zdjęcia jest PiotrMajewski
Dodaj do ulubionych: autora zdjęcie
Obłoki srebrzyste zgłoś naruszenie zasad

Panorama Torunia znajduje się na liście Siedmiu Cudów Polski, zaś NLC znajdują się na mojej prywatnej liście cudów Wszechświata. W poniedziałek, 13-go nastąpiło cudowne ich rozmnożenie... : ) A mniej pompatycznie: 20 dni temu napisałem, że 20 lat czekałem na tak okazałe NLC. Dziś piszę: NIGDY W ŻYCIU nie widziałem piękniejszych, bogatszych, jaśniejszych, bardziej różnorodnych. Początkowo rozciągały się na wysokość ponad 40 stopni(!), a ich blask był tak silny, że wyraźnie odbijał się w Wiśle.Data wykonania zdjęcia:2009-07-13
Miejsce wykonania zdjęcia:Toruń
Obiekt:Obłoki srebrzyste   znajdź inne zdjęcia Obłoki srebrzyste
Teleskop:Nikkor 24-70 AF-S/2.8   znajdź wykonane teleskopem: Nikkor 24-70 AF-S/2.8
Detektor:Nikon D700   znajdź wykonane detektorem: Nikon D700
Montaż:Statyw fotograficzny   znajdź wykonane montażem: Statyw fotograficzny
Espozycja:1 x 8s / ISO 200 (ilość x czas/iso)
Światłosiła:f/6.3
Ogniskowa:42 mm
8.31 Aktualna ocena:
Oddanych głosów: 35
Zamknięto już głosowanie na to zdjęcie
Komentarzy:16
W ulubionych:0
Wyświetleń:16957

Komentarze do zdjęciaŚwietnie zdjęcie Piotrze. Gratuluję!

lokip 2009-07-18, 10:21 zgłoś naruszenie zasad

Rozumiem doskonale fotografów, którzy poświęcili na zrobienie swoich fotek DS mnóstwo czasu, zdrowia i pieniędzy a teraz obserwują, jak śliczna - skądinąd - fotka obłoków srebrzystych zdobywa spore uznanie. Nakład pracy jest rzeczywiście nieporównywalny. Ja dałem 7-kę i wcale nie uważam, że to niska ocena. Nie unikniemy jednak ocen subiektywnych . Ludzie głosują "oczami" i o to chyba w AE chodzi. W przeciwnym wypadku grono głosujących musiałoby się składać tylko z aktywnych DS-owców a przecież nie w tym rzecz.

piotrpe 2009-07-16, 09:53 zgłoś naruszenie zasad

Zdjęcie ładne... po ocenach widzę, że może nawet zagrozić obecnemu miejscu pierwszemu (autorstwa PS) - ale czy to wtedy jest poważne?... Toruń widziałem w niedzielę - ładny jak zwykle... A obłoczki "podświetlone od spodu, przez schowane pod horyzont Słońce" dzisiaj - i też były ładne - tyle, że różowe... Można się sztywno trzymać kryterium opisów przy danej ocenie i wg nich oceniać, ale czy nie warto przy tym tą ocenę jednak skorygować na końcu za m. in. robociznę, sprzęt i sam typ obiektu - jak dla mnie wydaje się to słuszne, tym bardziej, gdy nie wiemy jak oceniać takie foto względem zdjęć DSów? Na 10 oceniam "mgławicę ldn" PiotraSadowskiego, a powyższemu zdjęciu wyraźnie brakuje do niej minimum 3-4 stopni... Mimo wszystko, życzę powodzenia podczas dalszych sesji i pogodnego nieba! Pozdrawiam:)

harryLH 2009-07-16, 02:17 zgłoś naruszenie zasad

Prawdaż. ;-) Zdjęcia powinny być oceniane w skali względnej od 1-10 w każdej kategorii tematycznej Astroexpo. Moim zdaniem zdjęcie, o którym dyskutujemy jak najbardziej zasługuje na 9-10 w kategorii "zjawiska" lub "zdjęcia obłoków srebrzystych" i na ~7 w kategorii bezwzględnej (skala trudności, wkład pracy itd. itp.) Pozdrawiam.

jutomi 2009-07-15, 21:58 zgłoś naruszenie zasad

"..."...oceniajmy je zgodnie z własnym przekonaniem" - a może przy ocenianiu kierować się sugestiami EmDe'go, który wymyślił całą tę zabawę w ocenianie i podał do skali punktowej również skalę opisową (np. 5 -jest dobrze, 7 - dla mnie bomba, 10 - masakra! Lepiej być nie może!) ? " - Ależ ja właśnie tym się kieruję oceniając zdjęcia (a nie na przykład wkładem pracy czy ceną sprzętu). Skala opisowa, jak widać, dotyczy również subiektywnych wrażeń - np. "dla mnie bomba". Dla kogoś innego może być tylko petarda. Zatem dla mnie to zdjęcie jest jak najbardziej "10 - masakra! Lepiej być nie może!". Oczywiście w nieistniejącej osobno kategorii "zdjęcia obłoków srebrzystych". :) Do wessela: Ja wiem, że to tak jak litr i kilogram, ale skoro każde z tych zdjęć, niezależnie od kategorii tematycznej, jest poddane takiej samej procedurze oceny, w tej samej skali punktowej, to konsekwencją tego jest właśnie taka wątpliwość, jaką rodzi takie zdjęcie. Jestem wielkim fanem AE (ukłony dla EmDego :)), jednak system oceny jest taki, jaki jest i rzeczywiście czasem budzi wątpliwości. Wyjściem z tego byłaby osobna ocena w danych kategoriach. Idea AE chyba jednak była taka, żeby porównywać ze sobą "wartości" i litra i kilograma w jednej skali punktowej. Gdyby było inaczej, to przy niektórych zdjęcia nie byłoby możliwości oceny, a przy innych byłaby np. skala od 1 do 5. Nieprawdaż?

PiotrLamparski 2009-07-15, 19:32 zgłoś naruszenie zasad

Chyba nadal nie do końca zostałem zrozumiany. Bardzo cenię sobie dobre fotki, takie jak ta przy której trwa ta dyskusja, sam robię dużo innych zdjęć nie tylko z wakacji. I nie uważam ich za klasę " B". Różnica między nimi jest dokładnie taka sama jak między litrem i kilogramem - i jedno i drugie to miara tylko.... resztę niech każdy dopowie sobie sam.

wessel 2009-07-15, 18:42 zgłoś naruszenie zasad

"...oceniajmy je zgodnie z własnym przekonaniem" - a może przy ocenianiu kierować się sugestiami EmDe'go, który wymyślił całą tę zabawę w ocenianie i podał do skali punktowej również skalę opisową (np. 5 -jest dobrze, 7 - dla mnie bomba, 10 - masakra! Lepiej być nie może!) ?

jutomi 2009-07-15, 17:27 zgłoś naruszenie zasad

Widzę, że przy poprzednim zdjęciu obłoków srebrzystych w wykonaniu Piotra była już dyskusja o podobnej treści. Ja jej niestety nie czytałem. Zatem może niepotrzebnie skomentowałem swoją ocenę. Jednak nadal podtrzymuję swoją 10 dla tego zdjęcia. Jest to moim zdaniem najładniejsze zdjęcie tego zjawiska, jakie widziałem, a już na pewno wśród zamieszczonych w tym portalu. Wkład pracy w astrofotografii jest owszem bardzo ważny, ale popatrzcie kochani na inne zdjęcia, w kategorii zjawiska, które niejednokrotnie wygrywały tytuł zdjęcia miesiąca, a nawet roku (np Tranzyt Giewontu na tle Księżyca - Darka Bobaka). Inne, jakże piękne zdjęcia, np. wielogodzinne ekspozycje rejonu polarnego sfery niebieskiej, to "tylko" wielogodzinne kliknięcie migawki z aparatu na nieruchomym statywie. Wkład pracy niby zerowy, a wygrywają... Oczywiście nikt nie kwestionuje trudu i znoju DS-owców, tudzież ich wielu godzin spędzonych na ćwiczeniach z guidingu i ustawieniu montażu. Ale robią to chyba dla własnej przyjemności i w rezultacie, skoro tu umieszczają rezultaty - dla efektu końcowego, jakim jest zdjęcie. Z mojego zaś puntu widzenia naprawdę zdjęcie ulotnego zjawiska zrobione ot tak sobie z ręki może być być bardziej interesujące niż efekt niejednej wielogodzinnej ekspozycji. Skala ocen jest dla wszystkich równa i pisanie, że są kategorie "B" jest nie na miejscu. To tak, jakby oceniać, że sprinterzy mają medale olimpijskie klasy "B" w porównaniu z chodziarzami. Nie chcę tu komentować kwestii, czy obłoki srebrzyste to Kosmos czy Ziemia. Dla mnie to abstrakcja. Jeśli z tym zdjęciem coś jest nie tak w zakresie merytorycznym, to administracja powinna je usunąć. A jeśli jest OK, to oceniajmy je zgodnie z własnym przekonaniem.

PiotrLamparski 2009-07-15, 14:39 zgłoś naruszenie zasad

Mam wrażenie że jest tu jednak jakieś nieporozumienie. Czy my oceniamy piękno kosmosu, chmur itp itd czy sposób ich prezentacji? czy oceniamy wkład pracy? Wielokrotnie spotkałem się także z komentarzem dotyczącym zastosowanego sprzętu i osiągniętego wyniku. Wydaje mi się że nie jest to najlepszy sposób popularyzacji astrofotografii i zachęcania do spędzania długich godzin przy telepku lub komputerze. I żeby bylo to całkowicie jasne: chodzi mi wyłącznie o mieszanie pojęć i niespójny sposób oceny prac. Nie dotyczy to samego portalu AE który wyłącznie za sposób prezentacji ( bez uwzględniania sentymentów i pariotyzmu lokalnego :) ) ma u mnie na stałe 10. Pozdrawiam MK

wessel 2009-07-15, 13:50 zgłoś naruszenie zasad

"...Piotrze to jak, 10 jest za to, że takie piękne zjawisko miało miejsce czy za jakoś super wykonane jego zdjęcie? WG mnie zdjęcie technicznie jest poprawne, ciekawie uchwycone odbicie obłoków w wodzie. Toruń jak zwykle piękny :) Ode mnie 5!" Oceniam zdjęcie zjawiska, nie tylko techniczne jego wykonanie. Czy zasługą fotografującego jest piękno Kosmosu? Ale masz rację, w porównaniu z innymi wielogodzinnymi czasem wykonaniami, tu nie było wielkiego wkładu pracy. Jednak i takie zdjęcia, jak to z obłokami zdobywają na tym portalu dużo punktów, a nawet wygrywają. Skoro zostałem wywołany do odpowiedzi, to rozpiszę ocenę na konkretne elementy. Jak dla mnie za wykonanie 6 + za piękne zjawisko 3 i dodatkowo jeden punkcik ze względu na mój osobisty sentyment do Torunia = 10. Może ten ostatni punkt jest naciągany, ale reszta z mojego punktu widzenia uczciwie zdobyta.

PiotrLamparski 2009-07-15, 13:35 zgłoś naruszenie zasad

Piękne zjawisko + dobra kompozycja = świetna fotka. Gratuluję!

piotrpe 2009-07-15, 11:39 zgłoś naruszenie zasad

"Nigdy jeszcze takich pięknych obłoków srebrzystych nie widziałem, a trochę już lat patrzę w niebo. W pełni zasłużona 10" - Piotrze to jak, 10 jest za to, że takie piękne zjawisko miało miejsce czy za jakoś super wykonane jego zdjęcie? WG mnie zdjęcie technicznie jest poprawne, ciekawie uchwycone odbicie obłoków w wodzie. Toruń jak zwykle piękny :) Ode mnie 5!

qbanos 2009-07-15, 07:30 zgłoś naruszenie zasad

Piotrze, gratuluję świetnego zdjęcia. Też oglądałem wczoraj te cudowności z balkonu w Toruniu. Niestety nie miałem czym uwiecznić widoku. Nigdy jeszcze takich pięknych obłoków srebrzystych nie widziałem, a trochę już lat patrzę w niebo. W pełni zasłużona 10. Pozdrawiam.

PiotrLamparski 2009-07-15, 00:16 zgłoś naruszenie zasad

Widziałem te obłoczki wczoraj, niesamowity widok. Twoje zdjęcie jest piękne, gratuluję wyróżnienia na SpaceWeather.

Janus 2009-07-14, 22:04 zgłoś naruszenie zasad

Tęsknota Kuby zostanie wkrótce zaspokojona, a tymczasem ja zapraszam też na SpaceWeather.com ; )

PiotrMajewski 2009-07-14, 09:14 zgłoś naruszenie zasad

Ładny widoczek. Chyba z całej Polski były one tak widoczne. Ja już jednak tęsknię za ciemnym niebem... precz z białymi nocami! :)

qbanos 2009-07-14, 08:00 zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz